Firma Kimla ma w swojej ofercie lasery 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10kW, 12kW ale niestety nie istnieje jakaś jedna uniwersalna tabela prędkości cięcia, którą można by porównywać z innymi tabelami ponieważ moc lasera to nie jedyny parametr jaki ma wpływ na prędkość cięcia konkretnego materiału.

Bardzo ważna jest geometria wiązki i to jak dobrze będzie ona dobrana do danego materiału i grubości. A ta geometria zależy od długości ogniskowej soczewki skupiającej, długości ogniskowej kolimatora oraz od średnicy światłowodu oraz tego czy jest on jedmomodowy czy wielomodowy. Długość ogniskowej soczewki skupiającej może być 100, 125, 150, 200, 250mm a kolimatora 30, 60, 75, 100mm, światłowód może mieć 20, 50, 100, 200 um.

Jak widać liczba kombinacji jest ogromna, a uzyskane średnice skupionego promienia mogą wahać się od 20 do 300um. Tylko dwukrotnie zmniejszenie średnicy skupionego promienia powoduje czterokrotny przyrost gęstości mocy i przynajmniej teoretyczne przyspieszenie cięcia.

Niestety nie można zmniejszać tej wiązki w nieskończoność ponieważ za mała jej średnica to też źle. Jeśli będzie za mała średnica wiązki to szczelina w ciętym materiale będzie tak wąska, że gaz nie będzie mógł wydmuchać stopionego metalu. Im materiał grubszy tym problem narasta i należy tą szczelinę powiększać poprzez powiększenie średnicy skupionego promienia.

Wynika z tego, że ze wzrostem grubości materiału prędkość spada niemalże w kwadracie grubości ponieważ ilość materiału do stopienia wzrasta nie tylko z powodu zwiększenia grubości materiału, ale również z powodu konieczności zwiększenia szerokości szczeliny.

Warto więc dobrać konfigurację optyki do takiego materiału którego będziemy ciąć najwięcej. Firma Kimla dzięki przeprowadzeniu drobiazgowych badań i testów w dziedzinie laserów fiber we współpracy z największymi producentami tego typu źródeł na świecie ma możliwość optymalnego dobrania parametrów optyki do potrzeb klienta.
Właśnie z tego powodu wielu klientów z zaskoczeniem ogląda nasze prezentacje, często twierdząc, że prędkości cięcia niektórych materiałów są nawet 2x wyższe niż na innych maszynach, które oglądali. Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość producentów laserów fiber nie przywiązuje do tego uwagi twierdząc, że stosują uniwersalną konfigurację kolimator 100mm, fokus 200mm i fiber 100um. Niestety jak to mówi przysłowie "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego".

Newsletter

  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje